Soe õpetamiskogemus Narva PPA-s

Jaanuaris (2020) algasid eesti keele maja jätkukursused Narva PPA-s ehk politsei- ja piirivalveametis. Sellega seoses mõned meenutused minu esimesest kohtumisest PPA tublide naiste ja meestega 2018. aasta oktoobris, kui olin just kuu aega tagasi Narva kolinud. Lõppu lisasin kaks A2B1 kursusel osalenute kodutööd.

Pille Maffucci

Esimene algus…

“Vabandust, ma ei saanud eile tundi tulla, sest ma pidin kohtus olema. Aga homme tulen kindlasti!” “Täna olen ma operatiivvalves. Vabandust, kui pean vahepeal tunnist ära käima.”

Keeleõpetaja kuuleb tihti ja igasuguseid vabandusi, aga selliseid mitte kuigi tihti. Narva politseitöötajad tulevad mõnikord tundi täisvarustuses, raadiosaatjaid ja muud tööks vajalikku täis riputatud. Aga tulevad. Enne tunni algust ootab mind uksel D. Tema ülesandeks on mind turvauksest läbi lasta. Juba harjunult küsib ta, kas soovin kohvi või vett. Kohvi juurde pistetakse mulle pihku ka šokolaad. Samuti kuulen D-lt ülevaadet sellest, mitu kirja ta on jõudnud vahepeal Keeleklikis õpetajale kirjutada. Ja et Keelekliki õpetaja kiitis D-d ning ütles, et juba ootab tema kirju.

Muidugi oli mul ärevus sees, kui esimesse keeletundi läksin. Mul polnud aimugi, kuidas mind vastu võetakse ja milliseks on varasemad keeleõppe kogemused õppijate suhtumise vorminud. Eks esimeses tunnis piidlesid nemad mind samamoodi. Tutvustasin ennast ja hoiatasin kohe, et minu vene keel ei ole kõige parem ja et tundides on vaja mõnikord teha ka gluposti, asju mida nad lapsepõlvest peale teinud pole: mängida, joonistada, ruumis ringi liikuda…

Esimeses tunnis tegime sotsiomeetrilise rivi selle kohta, kui kaua on keegi politseis töötanud: oli vaja omavahel välja selgitada, kas sinu staaž on kolleegi omast väiksem või suurem. Moodustunud rivist selgus, et 16 osalejast oli kõige väiksem staaž 16 aastat ja kõige pikem 31 aastat!!! Järgnevate nädalate jooksul sain aru, mis on sellise järjepidevuse tagamaad: ühelt poolt, jah, armastus oma töö vastu, aga teiselt poolt heade töökohtade puudus Narvas ning võimalus varakult pensionile jääda.

Juba teise tundi minnes tajun, et pinged on maha läinud ja mind vaadatakse palju sõbralikumalt. Mul on väga hea meel! Tunnen, et olen vastu võetud. Ja meie tunnid saavadki olema lõbusad, tihti pisut lärmakad, loodetavasti ikka kasulikud ka. Ma ei tea, miks peakski see üllatav olema, et vormi sees ja taga on täiesti tavalised inimesed.

…. ja esimene lõpp

Intensiivkursuse viimasesse tundi tuleb eriline külaline: pensionile jäänud narkokoer Tiina. Setter Tiina on alles 5-aastane, aga kuna ta kardab laskmist, kanti ta teenistuskoerana maha. Tiina tunneb rõõmu politseimaja pikkades koridorides ringi kimamisest ja peidetud mänguasja otsimisest. Ta on selles osav ja leiab oma palli üles ka kinnise kapiukse tagant. Usun, et ka õppijad tunnevad ennast samamoodi: intensiivne, ka laupäeviti toimunud kursus on seljataga ning nüüd võib rõõmustada uute teadmiste ja vaba aja üle, mida pingelise töö kõrvalt nii väga vaja on.

60-tunnise intensiivkursuse teevad läbi pea kõik alustajad, katkestajaid on vähe. Ja tundi tullakse ju pärast pingelist tööpäeva ning ka laupäeviti, vaba aja arvelt. Minu lugupidamine!

Kursuse lõpus said soovijad minna 3−4 nädalaks lähetusse eestikeelsesse töökeskkonda kas Lõuna või Lääne prefektuuris.

Kui meie intensiivkursus jaanuaris 2019 läbi sai, avaldasid PPA töötajad soovi jätkata eesti keele õpinguid. Kuni mai keskpaigani kohtusimegi siis edaspidi kord nädalas eesti keele tunniks, kord nädalas aga käidi õpetaja Monika keelekohvikus. Nüüd, 2020. aasta jaanuaris jätkame samades formaatides. Soovijaid on endiselt palju: kahe grupi peale on end kirja pannud 36 inimest.

Õppijate kodutööd

Teema: Minu harrastus. Mida armastab politseiniku süda?

Minu hobi on minu töö, aga minu töö on minu peaasi. Selline tegevus võtab minust kõik minu oskused ja omadused ja annab mulle võimaluse areneda ja kasvatada iseennast.

Selline tegevus on minu elus väga oluline, sest see on niisugune võimalus, kus minu hobi eest ma saan raha, aga raha (on) kahjuks meie elus väga oluline faktor.

Ma pean palju lugema, kirjutama ja täiendama oma oskusi. Minu hobi, see on vestlus erinevate inimestega, huvitava info kogumine, protokollide koostamine, seaduse lugemine ja arusaamine, mõnede kommentaaride lugemine ja arusaamine ja oma teadmiste koostamine. Praegu minu elus on niisugune periood, kus lähedases tulevikus algab pensioniaeg ja minu esimene hobi, minu töö voolab teisele harrastusele, see on vaba aja veetmine minu peres, koos inimestega, keda armastab minu süda. Ma mõtlen, et sellel ajal (on) mul aega veeta aega oma lapselapsega, sest praegu mul puudub selline võimalus.

Uurija A

Teema: Minu elulugu. Kes on tegelikult kurjategija?

Ma sündisin Narvas 1966. aastal. /_/ Minu isa oli pärit Peipsi järve äärest vanausuliste perekonnast, ema oli pärit Venemaalt, Peipsi järve teiselt kaldalt. Minu isa suri väga vara, kui ma olin neli aastat vana ja minu vanem vend oli kaheksa. Minu väike tugev ema kasvatas meid. Ma olen oma emale palju võlgu. Ta töötas Kreenholmi manufaktuuris. /_/Lõpetasin Narva polütehnikumi. Minu esimene eriala on mehaanik. Siis oli mul Nõukogude armees kaheaastane teenistus. See oli Turkmeenias ja Usbekistanis. Palju päikest, liiva ja vähe vett. Põnevad aeg ja koht. Aga kohe pärast armeeteenistust ma lõpetasin Tallinna miilitsakooli. Seal ma sain tööks palju teadmisi. Siis ma töötasin juurdlejana või uurijana uurimisosakonnas, uurimisbüroos, miilitsas ja politseis, Narvas, Jõhvis ja Kohtla-Järvel. Nüüd rohkem kui 33 aastat. Praktikas on olnud huvitavaid asju, olen näinud tarku kolleege ja kurjategijaid. Mõnikord on kohe raske öelda, kas inimene on kannatanu või kurjategija. Ja tihti on kahtlustatav rohkem sümpaatne kui kannatanu. Tihti avaldajate poolt käib kelmus ja soov kasutada politseid oma eesmärkidel. Praegu mul on võimalus lahkuda politseist ja minna pensionile. Teiselt poolt on raske vaadata, kuidas kukub politsei professionaalne tase ja teine puudub. Elu pole veel lõppenud ja vaja näha ette.

Uurija V

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s